Oszczędności i nadwyżki finansowe to zdecydowanie najprzyjemniejsza część naszych finansów osobistych lub rodzinnych. Najczęściej jednak posiadając pewne nadwyżki w miesięcznym budżecie, nie wiemy do końca jak je spożytkować i na co je przeznaczyć gdyż w wielu przypadkach suma nadwyżki jest zbyt mała na zrealizowanie danego celu od razu. Najczęściej wydajemy te środki na bieżące przyjemności, choć przeznaczenie ich na długoterminowe cele byłoby znacznie korzystniejsze. Poniżej prezentujemy ciekawe i korzystne sposoby oszczędzania i podpowiadamy, na co możemy przeznaczyć nadwyżki w swoim budżecie.
Spis treści:
Poduszka finansowa
Pierwszym pomysłem na spożytkowanie nadwyżek w budżecie domowym jest odkładanie ich na poduszkę finansową. Zwykle mało osób posiada kompletną poduszkę finansową pozwalającą przeżyć przynajmniej pół roku bez uzyskiwania dochodów — a cel ten jest niezwykle ważny. Choć nie będziemy korzystali z odłożonej sumy podczas bieżącego życia, w nieprzewidzianych i kryzysowych sytuacjach będziemy jednak mieli nieocenioną pomoc z odłożonej sumy na czarną godzinę. Odkładanie całej nadwyżki finansowej jedynie na poduszkę finansową może nie być zbyt komfortowe, a więc możemy podzielić nadwyżkę na dwie części i jedną z niej odkładać a drugą wydawać na bieżąco np. na przyjemności.
Dodatkowa emerytura
Drugim i jednym z najciekawszych sposobów na wykorzystanie nadwyżek w budżecie domowym jest przeznaczenie ich na dodatkową emeryturę. Na rynku istnieje wiele funduszy emerytalnych. Są to najczęściej zagraniczne firmy i prywatne marki najczęściej związane z sektorem finansowym. Dodatkowa emerytura ma formę polisy lub funduszu, na który przez kilka – kilkanaście lat będziemy wpłacać pewną sumę pieniędzy w formie składki ubezpieczeniowej. Po osiągnięciu określonego w umowie wieku lub okresu czasowego środki te zostaną wypłacone w formie jednorazowej wypłaty lub uzyskamy dodatkowe gwarantowane świadczenie miesięcznie wypłacane przez wiele lat. Druga opcja jest bardzo podobna do emerytury państwowej otrzymywanej z ZUS-u. Pomysł na dodatkową emeryturę może okazać się bardzo trafiony, gdyż miesięczne składki zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a więc nie jest to duża suma za to, że po osiągnięciu wieku emerytalnego będziemy otrzymywali podwójną emeryturę.
Duże cykliczne wydatki
Jeśli w naszym budżecie domowym pozostaje pewna wolna i niewykorzystana suma możemy przeznaczać ją na duże cykliczne wydatki. Najczęściej gdy zachodzi potrzeba większego jednorazowego zakupu, jest to dla nas problemem z racji konieczności wydania dużej sumy pieniędzy poza regularnymi wydatkami. Jeśli nasze nadwyżki finansowe, które pozostają w budżecie domowym, będziemy przeznaczali właśnie na ten cel, gdy nadejdzie czas wymiany telefonu lub samochodu będziemy mogli sami bez większego problemu zakupić dany gadżet i nie martwić się dodatkowym wydatkiem. Mając też odłożoną większą sumę na tego typu sytuację, będziemy mogli również kupić lepsze jakościowo gadżety, które będą służyły nam znowu przez kilka kolejnych lat. Cykliczne wydatki to wydatki takiego typu jak:
– wakacje
– zakup nowego telefonu
– zakup nowego komputera
– zakup telewizora
– wymiana auta
– wydatki które powtarzają się regularnie.
Edukacja i podnoszenie swojej wartości merytorycznej na rynku pracy
Bardzo dobrym sposobem na spożytkowanie nadwyżek, które pozostają w naszym budżecie, jest podnoszenie własnej wartości merytorycznej na rynku pracy lub rozwijanie się mentalne. Ukończenie studiów lub kolejnego kierunku z pewnością zmieni na plus naszą sytuację życiową, a nam będzie dużo łatwiej znaleźć lepszą pracę. Podnoszenie naszej wartości merytorycznej może być też:
– kończeniem kursów i szkoleń
– nabywaniem konkretnych praktycznych umiejętności
– nabywaniem uprawnień
– nauką w innej branży
Inwestycja oraz ochrona przed inflacją
Jeśli w naszym budżecie domowym miesięcznie pozostaje pewna suma pieniędzy i chcemy ją przechować na przyszłość, warto zastanowić się nad inwestycją tej sumy, aby ochronić ją przed inflacją. Obecnie kilkuprocentowa inflacja rocznie jest dość dużą stratą wartości pieniądza, a popularne lokaty nie chronią sumy oszczędności nawet dłużej części. Jak zatem możemy ochronić nasze pieniądze przed inflacją? Z pewnością warto skorzystać z produktów finansowych strukturyzowanych, które cechują się pełną ochroną kapitału, ale z kolei dają możliwość zarobienia nawet kilku – kilkunastu procent rocznie. Przeważnie przynoszą one kilkuprocentowe zyski i są oferowane przez banki oraz fundusze inwestycyjne. Możemy również inwestować w fundusze inwestycyjne bez ochrony kapitału, które opierają się na najbardziej znanych markach światowych i są najbezpieczniejszym rozwiązaniem tego typu. Możemy zakupić też inną walutę — bardziej odporną na kryzys taką jak euro czy dolary albo postawić na metale szlachetne w postaci złota lub srebra. Ciekawym sposobem jest też zainwestowanie w dzieła sztuki i przedmioty o wysokiej wartości takie jak biżuteria czy obrazy.