Konto w banku – Sprawdź, jakie posiadać i jak wybrać nowy najlepszy rachunek

Konto w banku to nieodłączny element życia każdego dorosłego człowieka. Niektóre osoby posiadają wiele kont o wielu funkcjonalnościach, a niektóre korzystają jedynie z jednego podstawowego rachunku. Bardzo często nie wiemy zbyt wiele o kontach bankowych i poruszamy się w bankowości nieco po omacku. Posiadanie jednak odpowiedniej liczby kont dopasowanej do naszej osoby znacznie ułatwia nam życie finansowe i nie tylko. W tym tekście podpowiadamy – ile powinniśmy posiadać kont bankowych oraz jak wybrać to najlepsze gdy decydujemy się je założyć.

Ile kont bankowych powinniśmy posiadać?

Pierwsze pytanie na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, porządkując nasze finanse osobiste, jest to, ile kont bankowych powinniśmy posiadać. Jest to ważne pytanie, które ułatwi nam prowadzenie naszych finansów oraz wyeliminuje zamieszanie i problematyczne sytuacje związane ze zbyt rozsianymi finansami. Dla osoby prywatnej, która korzysta z bankowości w podstawowy sposób, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie jednego konta bankowego. Osoby prywatne, które posiadają pewne oszczędności lub które korzystają z różnych produktów finansowych i bankowych, powinny posiadać dwa konta bankowe. Dzięki temu będą mogły wybrać najkorzystniejsze produkty bankowe na rynku i nie będą zmuszone do korzystania tylko z oferty jednego banku, która może często nie być konkurencyjna we wszystkich aspektach. Posiadanie dwóch kont w dalszym ciągu nie będzie kłopotliwe ani problematyczne a pozwoli nam bezpiecznie przechowywać nasze oszczędności, mając na uwadze awarię banku czy ich upadki, a także chcąc wykorzystywać najlepsze oferty na rynku produktów bankowych.

Osoby, które posiadają skomplikowane finanse osobiste, gdyż zarządzają też pieniędzmi swoich najbliższych lub prowadzą biznesy, powinny posiadać kilka kont bankowych. W takim wypadku konieczne jest rozdzielenie swoich prywatnych pieniędzy od pieniędzy innych osób lub środków uzyskiwanych z prowadzenia własnej firmy – nawet jeśli do bieżącej obsługi firmy używają konta firmowego. Rozdzielenie środków będzie bardzo pomocne. Bardzo dobrą podpowiedzią jest otwieranie wielu subkont czyli podkont z oddzielnymi numerami rachunków i kartami debetowymi w ramach jednego konta bankowego którego jesteśmy właścicielem. To pomoże nam rozdzielić konkretne wydatki i pieniądze, ale nie będzie powodowało sytuacji, że będziemy musieli współpracować z kilkoma różnymi bankami.

Zakładanie nowego konta bankowego czyli jak wybrać te najlepsze na rynku

Jeśli wiemy już ile kont bankowych, powinniśmy posiadać, warto również zastanowić się jak wybrać te najlepsze na rynku. Z pewnością powinniśmy zastanowić się, czy za te funkcjonalności, które chcemy uzyskać, musimy płacić miesięczną opłatę. Za podstawowe usługi bankowe czy najprostsze konta bankowe większość banków nie pobiera żadnych opłat. Jeśli, więc prowadzimy jedynie jedno konto osobiste i korzystamy, tylko z podstawowych funkcjonalności takich jak karta debetowa czy przelewy internetowe, powinniśmy wyszukać darmowe konta bankowe na rynku. Jeśli wykorzystujemy bardziej zaawansowane opcje takie jak przelewy ekspresowe, transakcje walutowe czy płatności zagraniczne powinniśmy sprawdzić który bank na rynku oferuje najniższe opłaty za tego typu konto. Mogą być to opłaty zarówno ryczałtowe za prowadzenie konta z tymi wszystkimi darmowymi nielimitowanymi funkcjami jak i opłaty za poszczególne wykonanie przelewu czy płatności zagranicznej. Wybór powinien być dostosowany do sposobu, w jaki korzystamy z konta. Wybierając konto bankowe, powinniśmy zwrócić też uwagę na:

– darmową kartę debetową;
– aplikację mobilną banku;
– przyjazny system bankowości internetowej;
– opinie klientów o konkretnym banku;
– jakość obsługi w oddziałach;
– możliwość wyrobienia darmowej karty kredytowej.

Kolejnym aspektem, o którym powinniśmy pomyśleć, otwierając nowe konto bankowe, jest to, jaki bank wybrać. Bardzo dobrą podpowiedzią jest wybieranie największych banków komercyjnych ze względu na to, iż ryzyko ich upadku jest najmniejsze oraz posiadają często najlepszą i najbardziej kompleksową ofertę produktów bankowych na rynku. Największe banki posiadają również najwięcej placówek, a dzięki temu jeśli korzystamy z placówek stacjonarnych, użytkowanie konta będzie bardzo łatwe. Jeśli wybieramy konkretną markę banków, warto unikać również SKOKów czy małych lokalnych banków spółdzielczych, gdyż najczęściej nie mają tak konkurencyjnej i korzystnej oferty jak największe banki komercyjne oraz mogą być problematyczne z uwagi na upadek, częstsze awarie i świadczenie usług na nieco niższym poziomie.

Zostaw komentarz