Płacić kartą płatniczą czy gotówką? Który ze sposobów jest bardziej korzystny?

Płacenie kartą czy gotówką? To jedno najczęściej pojawiających się codziennie pytań w naszym życiu. Pytanie takie pozwala często wybrać najlepszą w danym momencie opcję płatności. Każda z nich ma jednak swoje plusy i minusy, a dany rodzaj, warto wybierać w konkretnych sytuacjach. W tym tekście przedstawiamy wszystkie zalety i wady płatności gotówką oraz kartą. Podpowiadamy też który sposób, warto wybrać.

Gotówka jest wszędzie akceptowana

Pierwszym plusem płacenia gotówką jest fakt, iż jest ona w pełni akceptowana we wszystkich możliwych punktach płatności. Jest to bardzo znaczący plus, gdyż gotówką możemy regulować wszystkie zobowiązania i rachunki niezależnie od tego, w jakim kraju się znajdujemy oraz w jakiej jesteśmy sytuacji. Płacenie gotówką nie będzie zatem stwarzało kłopotliwych sytuacji gdy płatność bezgotówkowa nie jest akceptowana, a my nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki na uregulowanie płatności. Często polegając jedynie na płatnościach bezgotówkowych, może to powodować stres i zagrożenie, iż np. w przypadku awarii terminala lub karty nie dokonamy upragnionego zakupu. Akceptowanie gotówki we wszystkich miejscach handlu jest szczególnie widoczne w małych punktach handlowo usługowych lub na nieznanych terenach, na których znajdujemy się po raz pierwszy i nie mamy pewności czy akceptowane są tu karty płatnicze.

Anonimowość gotówki

Drugim bardzo ważnym plusem płacenia gotówką jest jej anonimowość. Pieniądze nie są rejestrowane i powiązywane z naszą osobą, co ma miejsce przy płatnościach kartami. Płacąc gotówką, możemy dokonać transakcji w pełni anonimowo. Będzie przekładało się to na niezbieranie danych o naszej osobie przez banki, firmy, wydawców kart czy innej instytucji. Płacenie gotówką pomaga zatem zapewnić maksimum prywatności i dyskrecji. Jest to bardzo ważny plus dla osób ceniących sobie prywatność lub osób, które z jakichś względów — nie zawsze kryminalnych chcą pozostać anonimowe i nie być wiązane z danym zakupem.

Karta płatnicza jest poręczna

Pierwszą zaletą kart płatniczych jest fakt, iż są one niezwykle poręczne. Karty płatnicze są małych rozmiarów, które możemy bardzo prosto przenosić. Nie musimy również przykładać wagi do ich przenoszenia czy obsługi. Same karty są wykonane w solidny sposób, a więc nie musimy również uważać szczególnie na ich uszkodzenie, pilnując jedynie je przed zagubieniem i kradzieżą tak jak zwykłej gotówki. Kartę płatniczą możemy również zabrać wszędzie ze sobą np. za granicę i nie musimy spełniać specjalnych procedur z rejestrowaniem większych sum przewożonych w gotówce. Karta płatnicza pozwala też na dużo szybsze płacenie rachunków — szczególnie gdy robimy to zbliżeniowo, gdzie cała transakcja trwa jedynie kilka sekund.

Płacąc kartami płatniczymi, nie musimy również martwić się o resztę. Jest to drobny element, ale wpływający w istotny sposób na komfort transakcji. Nie musimy zatem odbierać dużej ilości monet od sprzedawców oraz nie musimy pozostawiać im reszty gdy nie mamy zgodnych sum, a sprzedawca nie ma możliwość wydania nam reszty. Karty płatnicze umożliwiają również płacenie za granicą bez konieczności wymiany tradycyjnej waluty. Możemy zatem przy pomocy kart walutowych lub wielowalutowych płacić na całym świecie niezależnie od tego gdzie się znajdujemy — nie zmuszeni, aby dokonywać wymiany. Po powrocie do kraju nie musimy również wymieniać środków, które nam pozostały z wyjazdu.

Płacenie kartą dużych rachunków jest bezpieczne

Plusem na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest bezpieczeństwo dokonywania transakcji. Płacenie kartami płatniczymi zapewnia dużo większe bezpieczeństwo aniżeli płacenie gotówką — szczególnie jeśli chodzi o duże sumy pieniędzy. W razie kradzieży karty możemy bardzo szybko ją zastrzec np. w aplikacji telefonu lub dzwoniąc na numer banku. Możemy zrobić to w ciągu kilkudziesięciu sekund, a więc praktycznie uniemożliwiając przestępcy wyczyszczenie naszego konta. Podanie limitów transakcji na karcie również zapobiega kradzieży naszych wszystkich pieniędzy w razie przejęcia danych czy samej karty płatniczej. W porównaniu z kradzieżą gotówki, nad którą już nie mamy kontroli, jest to bardzo duży plus. Płacenie kartami jest również bardziej dyskretne. Przestępcy nie wiedzą, ile środków znajduje się na naszej karcie płatniczej, a więc nie będą tak skorzy do jej kradzieży niż w przypadku np. wypłaty i noszenia przy sobie bardzo dużej sumy pieniędzy — kiedy będą pewni, co padnie ich łupem.

Karta płatnicza jest sterylna

Jednym z największych plusów płacenia kartami płatniczymi jest to, iż karty te są czyste, a wręcz sterylne. Kart płatniczych używamy jedynie my i nie dotyka ich nikt oprócz nas. Płacenie zbliżeniowo w ogólne nie przewiduje kontaktu nawet z terminalem, a płacenie na styk jest niezwykle nieinwazyjne. To wszystko przekłada się na bezpieczeństwo i ochronę naszego zdrowia. Plus ten, warto docenić szczególnie teraz w dobie koronawirusa czy w trakcie sezonów jesiennych i wiosennych kiedy to wirusy atakują ze zdwojoną siłą. Płacenie katami płatniczymi ogranicza zatem znacznie ryzyko zakażenia się wirusami i bakteriami oraz chroni nasze zdrowie. Karty płatnicze możemy też bardzo prosto zdezynfekować, czego nie możemy powiedzieć o pieniądzach, których praktycznie nie da się czyścić, aby uwolnić pieniądze od bakterii i wirusów, które mogły nanieść na nie osoby używające ich przed nami.

Który typ płatności wybrać?

Jeśli znamy już plusy i minusy każdego systemu płatności, warto również zastanowić się kiedy wybierać dany typ płatności. Płatność gotówką, warto wybierać w miejscach których nie znamy i co do których nie mamy pewności, iż akceptują karty płatnicze. Warto też płacić gotówką gdy cenimy swoją prywatność i nie chcemy, aby banki posiadały informacje o naszych transakcjach. Płacenie gotówką jest też wskazane na targowiskach czy w małych punktach handlowo usługowych, gdzie jest ona dużo chętniej przyjmowana

Karty płatnicze z pewnością będą bardzo poręcznym sposobem płacenia, jeśli wybieramy się za granicą i często podróżujemy. Warto ich używać też w miejscach, gdzie wiemy, iż są akceptowane, aby nie zabierać ze sobą gotówki. Przy pomocy kart płatniczych możemy również regulować transakcje na wysokie sumy, aby mieć dowód na sfinalizowanie transakcji, a w razie kradzieży zwiększyć swoje szanse na uratowanie pieniędzy np. przez limity, blokadę karty czy ubezpieczenie wydawcy karty.

Zostaw komentarz