Czym jest poduszka finansowa, jak ją stworzyć i dlaczego warto ją mieć?

Poduszka finansowa to zdecydowanie jedno z najmniej znanych pojęć w dziedzinie finansów. Przeważnie znamy ją trochę lepiej pod nazwą rezerwy finansowej czy sumy na czarną godzinę. W dalszym ciągu jednak zdecydowana większość osób nie utrzymuje i nie gromadzi takiej poduszki finansowej, a najczęstszą przyczyną jest brak wiedzy o niej. W kontynuacji tekstu odpowiadamy na pytanie — czym jest poduszka finansowa i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o rezerwie finansowej oraz podpowiadamy dlaczego warto ją gromadzić i jak przechowywać pieniądze przeznaczone na czarną godzinę.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to innymi słowy rezerwa finansowa lub suma na czarną godzinę, ale budowana w przemyślany i zorganizowany sposób. Jest ona uważana za obowiązkowy element finansów każdego dorosłego człowieka przez ekonomistów, a także za doskonałe zabezpieczenie naszej sytuacji finansowej i naszego życia. Poduszka finansowa będzie miała zatem formę pewnej sumy pieniędzy, którą będziemy odkładali na przyszłe nieprzewidziane wydatki. Sumę tą będziemy wykorzystywali jedynie w kryzysowych sytuacjach i nie będziemy wykorzystywali jej do finansowania bieżących wydatków czy celów. Według specjalistów poduszka finansowa powinna mieć odpowiednią wysokość — dobraną indywidualnie do każdej osoby. Optymalna suma powinna wynosić taką kwotę, która pozwoli przeżyć nam okres pół roku bez uzyskiwania dochodów. Poduszka finansowa może mieć oczywiście mniejszą wartość lub większą w zależności od naszych możliwości finansowych.

Dlaczego warto ją posiadać?

Poduszka finansowa to niezwykle korzystne rozwiązanie, z którego zdecydowanie warto korzystać. Z pewnością pozwala ona szybko i skutecznie zareagować w momencie nieprzewidzianych wydatków. W takich sytuacjach nie będziemy musieli prosić się innych osób np. rodziny lub przyjaciół o pomoc albo nerwowo oczekiwać na decyzję kredytową w banku. Oprócz tego, że jest to komfortowe rozwiązanie, pozwala także szybko zażegnać wszystkie niebezpieczne sytuacje. W nieprzewidzianych kryzysowych momentach, które często związane są z naszym bezpieczeństwem lub zdrowiem, liczy się czas rozwiązania danej sytuacji. Szybkie opłacenie leczenia lub naprawienie samochodu pozwoli nam wyjść bez negatywnych konsekwencji z trudnej sytuacji i nie będzie powodowało dalszych negatywnych skutków np. utraty pracy czy borykania się z powikłaniami bezpłatnego leczenia. Sytuacje, w których poduszka finansowa przyda się szczególnie to zatem:

– choroba
– utrata pracy
– kryzysowa sytuacja naszych bliskich
– okazja atrakcyjnego zakupu lub zmiany życia

Samo stworzenie poduszki finansowej jest niezwykle proste i możliwe przez każdą osobę. Oznacza to, że ze wszystkich korzyści poduszki finansowej mogą korzystać nawet osoby nieznające się na finansach. Aby to zrobić, wystarczy jedynie regularnie odkładać pieniądze i dbać o to, aby poduszka finansowa regularnie powiększała się do takich rozmiarów, które zapewniają nam bezpieczeństwo.

Poduszka finansowa to także wysoki komfort psychiczny. Posiadając pewną rezerwę finansową, dzięki której będziemy mogli przeżyć niezależnie długi czas, sprawia, że nasze życie staje się dużo mniej nerwowe oraz bardziej komfortowe. Wiedząc, że poradzimy sobie z większością nieprzewidzianych wypadków, możemy zatem skupić się na wszystkich innych aspektach naszego życia oraz korzystać z niego nie martwiąc się nawet większymi nieprzewidzianymi wydatkami, które są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka.

Jak przechowywać pieniądze?

Jeśli wiemy już, czym jest poduszka finansowa oraz, jakie korzyści posiada, warto również dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywać pieniądze odłożone na czarną godzinę. Zdecydowanie powinniśmy dywersyfikować te miejsca, czyli podzielić miejsca, gdzie będziemy przechowywać nasze oszczędności. Jest to ważne z uwagi na szybką dostępność do naszych oszczędności niezależnie od tego czy będziemy musieli wykonać przelew bankowy czy zapłacić za daną usługę gotówką. Warto zatem przechowywać pieniądze podzielone w części w domu i na koncie bankowym. Przechowując pieniądze w bankach, warto również podzielić je na dwa niezależne konta w różnych bankach tak, aby mieć do nich dostęp nawet w przypadku awarii banku czy jego upadku do czasu zwrócenia nam środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zostaw komentarz