Kto spłaca kredyt po śmierci rodzica?

Śmierć bliskiego to bardzo traumatyczne wydarzenie. Po tym jednak, gdy otrząśniemy się już z tego emocjonalnego szoku czasami trzeba też zadbać o sprawy doczesne. Jednym z najczęściej występujących problemów, które się wówczas pojawiają jest to, kto spłaca kredyt po śmierci rodzica.

Każdy pytający doskonale zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że wierzyciele w takiej sytuacji nie będą stali bezczynnie i mają też pełne prawo do odzyskania udzielonych pożyczek. Co do zasady przepisy prawne stwierdzają też, że śmierć kredytobiorcy nie powoduje absolutnie tego, że wierzytelności wygasają. Jak więc wówczas będzie wyglądała spłata kredytu po śmierci rodziców? Do rozwiązania tej kwestii trzeba najpierw ustalić, czy zmarła osoba zaciągnęła kredyt samodzielnie, czy też był on wzięty wraz ze współmałżonkiem.

Gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte przez zmarłego, wówczas zostaje ono włączone w poczet całości spadku. Oczywiście prawo chronić też musi w jakiś sposób spadkobierców, dlatego też mają oni kilka możliwości, w tym odrzucenie zadłużonego spadku czy też spłacenie długów do kwoty równowartości spadku. Można również w całości przyjąć taki spadek i wówczas długi przechodzą na spadkobierców. Najkorzystniejsze z punktu widzenia osób obdarowanych byłoby to, gdyby zmarły wykupił jeszcze za życia ubezpieczenie od kredytu. Daje ono dość sporą ochronę przed niepożądanymi skutkami właśnie śmierci kredytobiorcy na przykład.

Reasumując zatem nasze rozważania to powiedzmy wprost o tym, kto spłaci pożyczkę po zgonie rodzica? Otóż wówczas zawsze obowiązek uregulowanie długu kredytowego spoczywać będzie na spadkobiercach, którzy zdecydowali się przyjąć spadek w całości, lub też z dobrodziejstwem inwentarza. Kiedy natomiast osoba zmarła posiadała poręczyciela, wówczas także i on pociągnięty zostanie do obowiązku uregulowania kredytu. Dlatego też poręczając komuś kredyt należy zawsze dokonać bardzo szczegółowej analizy jego aktualnej sytuacji. Dzięki temu, że wiedzieć będziemy o tym, jak dotkliwe skutki i jak poważnym krokiem jest poręczenie kredytu unikniemy wielu kłopotów na przyszłość.

Pamiętajmy też, że zawsze, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do spłacania kredytu po śmierci bliskiego, możemy sięgnąć po pomoc prawną. Każdy dobry prawnik powinien wesprzeć nas w tej sytuacji i podpowiedzieć co powinniśmy zrobić. Takie rady będą bezcenne dla każdego, kto chce zachować spokój w tej trudnej sytuacji.

Zostaw komentarz